מחזור פלסטיק

על פי פרסומים של המשרד להגנת הסביבה, יותר מ-40% מסך הפסולת במדינת ישראל היא פסולת פלסטיק ולא בכדי. הפלסטיק הוא חומר שימושי מאוד, ממנו ניתן לייצר כמעט כל סוג של מוצר, לרבות אינספור מוצרים שבאופן מסורתי יוצרו ממתכת או עץ ובעידן המודרני מוצעים גם בפורמט הפלסטיק שלהם, עם היתרונות היחסיים שהם מציעים. מצד שני, מחירו הזול של הפלסטיק והשימוש הנרחב שלו בכל ענף ובכל תחום צריכה, הופכים אותו גם למקור הגדול ביותר לפסולת שאנו מייצרים ובדיוק מהסיבה הזאת, הפך הנושא של מחזור פלסטיק לנושא מפתח בינלאומי, סביבו לכל אחד מאיתנו יש אחריות אישית.

מחזור פלסטיק – איך עושים את זה?מחירו הזול של הפלסטיק והשימוש הנרחב שלו בכל ענף ובכל תחום צריכה, הופכים אותו גם למקור הגדול ביותר לפסולת שאנו מייצרים ובדיוק מהסיבה הזאת, הפך הנושא של מחזור פלסטיק לנושא מפתח בינלאומי

הפלסטיק הוא למעשה תוצר לוואי של תהליכי זיקוק נפט. כל מוצרי הפלסטיק שאנו מכירים מתחילים בשלב הראשון כגרגרי פלסטיק קטנים אותם מחממים בחום גבוה במטרה לגבש אותם ולעצב אותם לתצורה הנדרשת. גרגרים אלה מגיעים כברירת מחדל בגוון שקוף אליו ניתן להוסיף צבענים שמעניקים לפלסטיק את הגוון של המוצר המוגמר הרצוי. ההבנה של אמת בסיסית זו היא הכרחית בכדי להבין כיצד מבוצע התהליך של מחזור פלסטיק ואיך בדיוק הוא מסייע לנו.

בתהליכי המחזור של פלסטיק, המטרה שלנו היא למעשה להחזיר את מוצרי הפלסטיק השונים לתצורה של גרגרים קטנים בהם ניתן יהיה לעשות שימוש חוזר לייצור מוצרי פלסטיק נוספים. תהליכים אלה מבוססים על כן על גריסה של מוצרי הפלסטיק לחלקים קטנים מאוד אותם ניתן לארוז בשקים ולהשתמש בהם שוב לצורך ייצור מוצרי פלסטיק חדשים. אבל עוד לפני גריסת הפלסטיק, יש צורך להפריד בין סוגי הפלסטיק, להפריד את הפלסטיק מכל חומר אחר הצמוד אליו (למשל להוריד עטיפות נייר ולהסיר דבק מעל בקבוקי משקה לפני מחזור). מפעלים רבים לייצור פלסטיק, מבצעים את תהליך המחזור הזה בעצמם – הם מחזיקים מכונות גריסה גדולות אליהן הם מכניסים שאריות פלסטיק בתהליכי הייצור (פחת פלסטיק) או מוצרי פלסטיק שיצאו פגומים בתהליך הייצור ולאחר מכן עושים שימוש חוזר בפלסטיק.

כמו כן, חשוב לדעת שפלסטיק שכבר נעשה בו שימוש, משנה את המבנה המולקולרי שלו ולכן לא יוכל לשמש שוב לאותה מטרה. יחד עם

ההבנה של אמת בסיסית זו היא הכרחית בכדי להבין כיצד מבוצע התהליך של מחזור פלסטיק ואיך בדיוק הוא מסייע לנו.

זאת, ישנם אינספור מוצרים שניתן לייצר מפלסטיק ממוחזר וכל מוצר שאכן מיוצר מפלסטיק ממוחזר, חוסך כמות גדולה של פלסטיק טרי וכמובן של פסולת פוטנציאלית. בהמשך למה שאמרנו קודם לכן לגבי מפעלי פלסטיק הממחזרים את פחת הפלסטיק שלהם, לא בכל המפעלים הללו ניתן לעשות שימוש חוזר בפלסטיק הגרוס לאותה מטרה ובמקרים אלה, יבחר המפעל למכור את הפלסטיק הגרוס לגורם שיכול לעשות בו שימוש. מכל הסיבות האלה, חשוב מאוד שלכל אחד מאיתנו תהיה האחריות האישית למחזר את הפלסטיק בו אנו משתמשים, הן ביום יום והן בתדירות נמוכה יותר.

מה צריך לעשות כדי למחזר פלסטיק?

הנושא של מחזור פלסטיק יכול לבוא לידי ביטוי בצורה שונה אצל אחד מאיתנו. כאנשים פרטיים, את הפלסטיק שלנו אנחנו רוצים להפקיד במכלי מחזור הפזורים ברבים מן היישובים והרחובות ברחבי הארץ. יחד עם זאת, אם אתם מנהלים מפעל פלסטיק או מקיימים פעילות מסחרית כלשהי שבמסגרתה נוצרת כמות גדולה של פסולת פלסטיק, אתם לא יכולים להישען על הפלטפורמה האזרחית הבסיסית הזאת. מה שאתם כן יכולים לעשות הוא ליצור קשר עם חברת מחזור פלסטיק, שתגיע אליכם אחת לתקופה ותאסוף מכם את פסולת הפלסטיק שלכם לצורך העברתה למחזור. חשוב לומר בהיבט זה: אתם לא סתם מוסרים את הפלסטיק הזה, שבפועל עלה לכם לא מעט כסף (בכמויות מסחריות). אתם למעשה מוכרים את הפלסטיק הלאה לחברת המחזור.

מן הסתם, המחיר שתקבלו עבור הפלסטיק למחזור שלכם הוא לא אותו מחיר בו קניתם פלסטיק טרי, הן בגלל המגבלות בשימוש בו והן בגלל שמדובר בשרשרת של מספר גורמים שרק מתחילה בכם וכל אחד בשרשרת צריך להפיק את הרווח שלו. יחד עם זאת, עדיין מדובר בהחזר מסוים של הוצאה בלתי נמנעת בגין פחת פלסטיק שגם הוא בלתי נמנע, כך שמעבר לאחריות הסביבתית שאתם מגלים בכך שאתם מוסרים את פחת הפלסטיק שלכם למחזור, מדובר גם במהלך עסקי טהור שלאורך תקופה יכול לייצר לכם חיסכון כספי רב ולהפוך את העסק שלכם ליעיל יותר.

האם ניתן למחזר את כל סוגי הפלסטיק?הנושא של מחזור פלסטיק יכול לבוא לידי ביטוי בצורה שונה אצל אחד מאיתנו. כאנשים פרטיים, את הפלסטיק שלנו אנחנו רוצים להפקיד במכלי מחזור הפזורים ברבים מן היישובים והרחובות ברחבי הארץ

ברמה הטכנית, התשובה היא כן. מן הסתם, ישנם סוגי פלסטיק מסוימים שיעילות המחזור שלהם היא נמוכה יותר מאחרים וישנם גם סוגי פלסטיק שהביקוש להם בפורמט הממוחזר שלהם הוא לא גבוה כמו שהוא בסוגי פלסטיק אחרים. אבל אתם ממש לא צריכים להעסיק את עצמכם בכל הפילוסופיה הזאת של מחזור פלסטיק. מה שאתם צריכים לעשות הוא ליצור קשר עם גורם מקצועי שמתעסק בנושא הזה של מחזור פלסטיק, להציג בפניו את כל המידע לגבי סוגי הפלסטיק שאתם עובדים איתם ואת כמויות פחת הפלסטיק הצפויות בכל תקופה. יחד עם אותו גורם מקצועי, תוכלו לגבש הסכם שירות במסגרתו ייקבע כל כמה זמן יגיע אליכם כלי רכב לאיסוף פחת הפלסטיק שלכם וכמה תקבלו עבור כל כמות פלסטיק למחזור שתמסרו לו.

ענף מחזור הפלסטיק הולך ומתרחב בכל עת וכיום ניתן למצוא פתרון מחזור לכל סוג של פלסטיק וגם לכל כמות. לא משנה כמה פחת פלסטיק אתם מייצרים ומהם סוגי הפלסטיק איתם אתם עובדים, לעולם לא תדעו את התשובות עד שתצרו קשר עם גורם מקצועי שייתן לכם את כל הפרטים וגם יסגור איתכם את המחיר שתקבלו עבור כל כמות פלסטיק שתמסרו למחזור – הן לטובת ייעול העסק שלכם עצמכם והן לטובת הנושא החשוב של ההגנה על איכות הסביבה.

מאמרים נוספים בנושא:
072-3940729
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!