פחת פלסטיק

הפלסטיק מהווה מרכיב מפתח בפסולת שמייצרת האנושות בעידן המודרני. למעשה, על פי נתוני המשרד להגנה על איכות הסביבה, יותר מ-40% מהפסולת שמייצרים אזרחי ישראל, מקורה בפלסטיק. עם נתונים כאלה, עולה הצורך להחזיר את השימוש שלנו בפלסטיק לשליטה ובמידה רבה ליצרני הפלסטיק ולבתי עסק המתעסקים עם פלסטיק בהיקפים גדולים, ישנו תפקיד מפתח בכך. הסיבה לכך היא הנושא של פחת פלסטיק ועל הנושא הזה בדיוק, כמו גם על הקשר שלו לעולם מחזור הפלסטיק, נדבר ממש כאן בשורות הבאות.

 

פחת פלסטיק – מה זה בדיוק?ולה הצורך להחזיר את השימוש שלנו בפלסטיק לשליטה ובמידה רבה ליצרני הפלסטיק ולבתי עסק המתעסקים עם פלסטיק בהיקפים גדולים, ישנו תפקיד מפתח בכך. הסיבה לכך היא הנושא של פחת פלסטיק ועל הנושא הזה בדיוק

בכל תהליך ייצור ישנן שאריות שנוצרות כתוצרי לוואי של תהליך הייצור המרכזי. ישנם תהליכי ייצור בהם ישנה יעילות גבוהה יותר ובאחרים היעילות היא פחותה. ככל שהיעילות היא פחותה יותר, וברבים מתהליכי הייצור פשוט אי אפשר אחרת, קיים גם פחת גבוה יותר. תהליכי ייצור פלסטיק הם תהליכים שבהם הפחת יכול להיות גבוה מאוד. בתהליך זה מיוצר מוצר הפלסטיק ממנו צריך להסיר שיירים בשוליים של המוצר. חלק מן המוצרים יוצאים פגומים ואינם ראויים למכירה. במקרים רבים הפלסטיק מתחמם יתר על המידה ונשרף או יוצר סדרה של מוצרים מעוותים וכן הלאה. כל אלה יוצרים למעשה פחת של פלסטיק ובמפעלי פלסטיק גדולים, יכול פחת זה להגיע להיקפים של טונות בכל חודש.

האם ניתן למחזר פחת פלסטיק?

ובכן, לא רק שניתן למחזר אלא שגם חשוב למחזר אותו. מבחינת מפעל הייצור עצמו, הפחת מהווה אחוז קטן מאוד מסך הפלסטיק בו נעשה שימוש במפעל, אבל מבחינה סביבתית, פחת פלסטיק של מפעל גדול יכול להיות שווה ערך למיליוני בקבוקי פלסטיק המושלכים לפח האשפה ואינם מגיעים למחזור. למרבה המזל, למחזור פלסטיק ישנו לא רק רציונל סביבתי, אלא גם רציונל עסקי. פחת בתהליכי ייצור פלסטיק הוא כאמור בלתי נמנע, אך כל הפלסטיק הזה שהופך לפחת הוא פלסטיק שנרכש בכסף מלא. בין האופציה להשליך את הפחת הזה לפח ובין זו של העברתו למחזור וקבלת תמורה כספית, גם אם חלקית, ברור שכל בית עסק יבחר באופציה השנייה.

ואכן, בתי עסק רבים המתעסקים עם פלסטיק בהיקפים גדולים במיוחד, מקיימים גם הסכם שירות עם חברות גדולות למחזור פלסטיק, במסגרתו נקבעים התדירות בה תגיע חברת המחזור לאותו מפעל כדי לאסוף פחת פלסטיק המיועד למחזור וגם המחיר שיקבל המפעל עבור הפלסטיק שאותו הוא מעביר למחזור. הבעיה היא בעיקר עם מפעלי פלסטיק קטנים יותר.

מחזור פחת פלסטיק במפעלים קטניםבמסגרתו נקבעים התדירות בה תגיע חברת המחזור לאותו מפעל כדי לאסוף פחת פלסטיק המיועד למחזור וגם המחיר שיקבל המפעל עבור הפלסטיק שאותו הוא מעביר למחזור.

מפעלי פלסטיק קטנים מחזיקים בדרך כלל בתפיסה, שכמות הפחת שלהם היא לא מספיק גדולה בכדי שחברת מחזור פלסטיק תגיע אליהם לצורך איסוף הפחת ובמידה רבה הם צודקים. בסופו של דבר, כל שרשרת המחזור הזאת חייבת להיות מבוססת על עקרונות כלכליים, שבלעדיהם לאף אחד לא יהיה אינטרס לקיים אותה. במילים אחרות, אם חברת מחזור הפלסטיק לא רואה כדאיות כלכלית באיסוף פלסטיק ממפעל כלשהו, היא פשוט לא תגיע אליו ולא תחתום איתו על הסכם שירות.

פה נכנסים לתמונה סוחרי פלסטיק המיועד למחזור. סוחרים אלה אוספים פחת פלסטיק מעשרות מפעלים קטנים, מרכזים את כל הפלסטיק בכמויות גדולות ועם הכמויות הגדולות הללו הם כבר יכולים לגבש הסכם שירות מול חברות המחזור הגדולות. על כן, גם אם אתם מנהלים מפעל קטן לייצור פלסטיק והפחת שלכם נראה לכם קטן מדי בכדי להזמין חברת מחזור פלסטיק גדולה, עדיין יש לכם פתרון – כל שעליכם לעשות הוא ליצור קשר עם סוחר פלסטיק למחזור ולסגור איתו הסכם דומה סביב תדירות האיסוף של פחת הפלסטיק שלכם והמחיר שתקבלו עבורו. אותו סוחר כבר ידאג לכך שהפלסטיק יגיע בסופו של דבר למחזור, גם הוא מתוך שיקולים כלכליים לגיטימיים לחלוטין.

כמה תקבלו עבור הפלסטיק שלכם?סוחרים אלה אוספים פחת פלסטיק מעשרות מפעלים קטנים, מרכזים את כל הפלסטיק בכמויות גדולות ועם הכמויות הגדולות הללו הם כבר יכולים לגבש הסכם שירות מול חברות המחזור הגדולות.

מן הסתם, אחת השאלות המעניינות ביותר היא מהו המחיר שתוכלו לקבל עבור פחת פלסטיק המועבר למחזור והאם זה יפצה אתכם על הפלסטיק שרכשתם ולמעשה התבזבז במסגרת הפחת. התשובה היא שהמחיר המשולם עבור פלסטיק המיועד למחזור הוא כמובן נמוך יותר מן המחיר המשולם עבור פלסטיק טרי וחדש. יש לכך מספר סיבות וראשן: פלסטיק ממוחזר לא יכול לשמש לייצור כל סוג של מוצר פלסטיק ולכן היכולת לסחור בו היא מוגבלת יותר ושוויו נמוך יותר. בנוסף לכך, תהליך מחזור הפלסטיק הוא תהליך שמקיים שרשרת אספקה נפרדת הכוללת סוחרים, חברות מחזור, חברות תובלה וכן הלאה וכל אחד מהם צריך לשמור על הרווחיות שלו. המשמעות היא שככל שאתם יותר אחורה בשרשרת, אך אתם מקבלים את המחיר הנמוך ביותר בשרשרת, כך שכאשר הפלסטיק יהפוך שוב לשמיש, ניתן יהיה למכור אותו לצורך ייצור מוצרי פלסטיק במחיר תחרותי ושווה.

מצד שני, בין האופציה של השלכת פחת פלסטיק לפח האשפה ואובדן מלא של כל הכסף שהשקעתם ברכישתו ובין האופציה של העברתו למחזור וקבלת אחוז מסוים מתוך המחיר ששילמתם תמורתו, כל בית עסק יעדיף את האופציה השנייה. באופציה הזאת, אתם הופכים את העסק שלכם ליעיל יותר ובהיקפי ייצור גבוהים, תוכלו לחסוך סכומי כסף גבוהים מאוד בכל שנה. שימו לב, יש לכם גם את היכולת למחזר את פחת הפלסטיק שלכם בעצמכם באמצעות גריסת הפלסטיק במכונות גריסה. יחד עם זאת, מדובר בתהליך רועש מאוד וצרכן אנרגיה כבד מאוד. חברות מחזור הפלסטיק משתמשות בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות מחזור יעיל יותר ואיכותי יותר ולכן תמיד עדיף להעביר פחת פלסטיק למחזור על ידי חברות אלה. בהיבט הכלכלי, מאחר והפלסטיק שאתם ממחזרים בעצמכם לאו דווקא יתאים לייצור מוצרי הפלסטיק שאתם מייצרים, בלאו הכי תצטרכו למכור אותו לגורם אחר וגם במקרה הזה, התמורה תהיה דומה מאוד.

תוכן עניינים
072-3940729
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!