פירוק מפעלים

רבים מתייחסים לעסקים כאל יצורים חיים – הם משתנים, מתרחבים, משנים את הדינמיקה שלהם, משנים את אופי והיקף הפעילות שלהם ועושים זאת ללא הרף ולאורך כל שנות קיומם. אמת זו נכונה לא רק לעסקים המספקים שירותים עסקיים או לעסקים קמעונאיים, אלא גם ובעיקר לעסקים בענף התעשייה. בענף התעשייה, המשמעות של עסק משתנה ודינמי היא גם מפעל משתנה ודינמי ואם הגעתם לשלב הזה בו אתם צריכים לפרק את המפעל שבניתם, בין שלצורך שיפוץ, שבין שלצורך בנייה מחדש ובין שלצורך סגירה או מעבר למיקום אחר, זה הזמן הנכון להכיר את השירות של פירוק מפעלים ובשורות הבאות נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על השירות הזה ואיך הוא יכול להועיל לכם בשלב המכריע הזה בחיי העסק שלכם.

לפני הכל – מה זה פירוק מפעלים?זה הזמן הנכון להכיר את השירות של פירוק מפעלים ובשורות הבאות נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על השירות הזה ואיך הוא יכול להועיל לכם בשלב המכריע הזה בחיי העסק שלכם.

ובכן, בהגדרתו, מפעל הוא מתחם שעוסק בפעילות ייצור של מוצרים מוחשיים. פעילות ייצור זו משלבת בתוכה שורה ארוכה של אמצעים, הפרושים ברחבי המתחם ובדרך כלל במסגרת אגפים שונים, העוסקים בשלבים שונים של פעילות הייצור – חומרי גלם, ייצור יבש, ייצור רטוב, אריזה, שילוח וכן הלאה. לכלל האמצעים האלה ניתן לקרוא אמצעי ייצור. אמצעי הייצור הללו יכולים להיות קטנים וקומפקטיים והם יכולים להיות מאסיביים, גדולים וכבדים מאוד. לרוב, מדובר באמצעים המיוצרים ממתכת ולרוב גם מסוגים מתקדמים של מתכת באיכות גבוהה, במטרה להבטיח את תקינות פעילות הייצור ועמידות אמצעי הייצור בתנאים קשים לאורך זמן.

בתהליך של פירוק מפעל, אנחנו נדרשים למעשה לפרק את כל האמצעים הללו ממקומם ולשנע אותם במרחב. במקרים מסוימים, פשוט נרצה להזיז אותם "הצידה" לפרק זמן מסוים, במקרים אחרים נרצה למכור אותם ולהעביר אותם למיקומים אחרים ובמקרים אחרים נרצה פשוט "להיפטר" מהם. כל זה תלוי כמובן בסיבה שבגינה אנו מפרקים את המפעל ועל כך נדבר אוטוטו בשורות הבאות. שירות פירוק מפעלים הוא שירות שנותן מענה לכל היבטי הפירוק של אמצעי הייצור וניתובם ליעד הנכון להם ביותר, בצורה היעילה ביותר, הבטוחה ביותר והזולה ביותר לבעלי המפעל ובמקרים מסוימים גם בצורה הרווחית ביותר להם.

 

באילו מקרים נדרש השירות של פירוק מפעלים?שירות פירוק מפעלים הוא שירות שנותן מענה לכל היבטי הפירוק של אמצעי הייצור וניתובם ליעד הנכון להם ביותר, בצורה היעילה ביותר, הבטוחה ביותר והזולה ביותר לבעלי המפעל ובמקרים מסוימים גם בצורה הרווחית ביותר להם.

ובכן, ישנם מצבים שונים בהם עשוי מפעל להידרש לשירות של פירוק מפעלים אך בראשם ניתן למצוא את הבאים:

  • שיפוץ מפעל – כפי שאמרנו בפתח דברינו, עסקים הם מעין יצורים חיים ודינמיים המשתנים כל העת וגם המפעלים הממלאים את הפונקציה הפיזית בהם, חייבים להשתנות בהתאמה. במקרים רבים זה דורש הרחבה של שטח המפעל, שיפוץ המפעל, שינוי פני המפעל, הגדלת שטח רצפת הייצור, שיפוץ תשתיות, שיפוץ מבנה המפעל, סילוק מערכות מיושנות ושילוב טכנולוגיות חדישות וכן הלאה. בכל המקרים הללו, נדרש פירוק של אמצעי הייצור הקיימים וטיפול בכל אחד מהם בהתאמה, כפי שנסביר בהמשך.
  • סגירת מפעל – במקרה הפרטי של סגירת מפעל, שירות פירוק מפעלים נועד למעשה לפרק את כל אמצעי הייצור ולמעשה "להפשיט" את המבנה מכל האמצעים שהיו מותקנים בו, לצורך סילוקם מן המתחם. סילוק האמצעים הללו יכול להסתיים במחזור של חלקם, במכירה של חלקם בתצורה של מוצר סופי או בתצורה של חומרי גלם ואף בהטמנתם באתרי פסולת מורשים.
  • עדכון והחלפת קווי ייצור – אחד המקרים היותר שכיחים בהם נדרש השירות של פירוק מפעלים הוא המקרה של עדכון והחלפת קווי ייצור. במקרים אלה המפעל נדרש לעדכן את קווי הייצור שלו במטרה להגדיל קיבולת ייצור, לייעל את עבודת הייצור, להכניס קווי ייצור חדשים לטובת מוצרים חדשים ולסלק קווי ייצור מיושנים, לשלב טכנולוגיות חדשות בקווי ייצור קיימים, להחליף מכלולים ומשטחים בקווי ייצור חדשים כחלק מתהליך תחזוקה וכן הלאה. בכל המקרים הללו, נדרש גם הליך של פירוק אמצעי ייצור, בין שלצורך החזרתם למקומם לאחר מכן בתצורה שונה ובין שלצורך פינויים מן המתחם לטובת אמצעים חדשים.– במקרה הפרטי של סגירת מפעל, שירות פירוק מפעלים נועד למעשה לפרק את כל אמצעי הייצור ולמעשה "להפשיט" את המבנה מכל האמצעים שהיו מותקנים בו, לצורך סילוקם מן המתחם.

זוהי כמובן רשימה תמציתית של הסיבות המרכזיות בגינן עשויים בעלי מפעל להידרש לשירות פירוק מפעלים, אבל שירות זה יכול להיות רלוונטי בכל מקרה בו נדרשות עבודות פירוק ושינוע של אמצעי ייצור בתוך מפעל, ולא משנה לאיזו מטרה ומאיזו סיבה.

מהם המרכיבים של שירות פירוק מפעלים?

כל מה שאמרנו עד כה זה הכל טוב ויפה, אבל מדוע נדרשים בעלי מפעל לשכור גורם מקצועי חיצוני שיפרק עבורו את המפעל, אם יש

ברשותו את כוח האדם שבאמצעותו הוא יוכל לבצע את פירוק המפעל בעצמו? ובכן, התשובה הקצרה היא שעל אף ששירות זה נקרא פירוק מפעלים

ברשותו את כוח האדם שבאמצעותו הוא יוכל לבצע את פירוק המפעל בעצמו? ובכן, התשובה הקצרה היא שעל אף ששירות זה נקרא פירוק מפעלים, מלאכת הפירוק היא רק מרכיב אחד בתוך התהליך כולו, המה גם שמדובר במרכיב הבסיסי ביותר אותו ניתן להגדיר כמרכיב הקומודיטי של התהליך כולו, כלומר המרכיב שאינו גוזר ערך ממשי מהתהליך.

שירות פירוק מפעלים הוא שירות שכולל בתוכו עוד שורה של מרכיבים, שמטרתם לספק לבעלי המפעל את הערך הגבוה ביותר שניתן להפיק מתהליך הפירוק, הן במונחים של חיסכון בעלויות הן במונחים של שמירת פעילות המפעל והחזרתו לתפקוד מלא בצורה המהירה והטובה ביותר והן במונחים של הפקת ערך מאמצעי הייצור הקיימים. איך כל זה מתורגם הלכה למעשה? בצורות הבאות:

פירוק – כאמור, מלאכת הפירוק מהווה את המרכיב הבסיסי ביותר בתהליך הכולל של פירוק מפעלים ובכל זאת, עדיין מדובר במלאכה שיכולה להיות מאוד מורכבת ואשר חייבת להתבצע בצורה מקצועית ובאמצעות אמצעים מקצועיים, במיוחד כשמדובר במפעלים בעלי ציוד מתכת כבד וגדול. תהליך הפירוק כולו צריך להיות מתוכנן בצורה כזאת שתבטיח פירוק בטיחותי ובטוח, שימור של אמצעי הייצור המפורקים לצרכים עתידיים (כפי שנסביר בסעיפים הבאים), שינוע של האמצעים המפורקים בצורה מסודרת ברחבי המתחם וסביבתו לצורך המשך טיפול וכמובן ביצוע הפירוק באופן שעונה בצורה הטובה ביותר על מטרת הפירוק, בין שמדובר בפירוק חלקי לצורך עדכון קווי ייצור ובין שמדובר בפירוק מלא לצורך פינוי שטח המתחם לגמרי או פינויו לצורך הכנתו למהלך עתידי נדרש.

מחזור – מרכיב חשוב בכל שירות פירוק מפעלים הוא מרכיב המחזור וכולל בתוכו ניצול של כל אמצעי הייצור בהם אין יותר צורך ואשרמרכיב חשוב בכל שירות פירוק מפעלים הוא מרכיב המחזור וכולל בתוכו ניצול של כל אמצעי הייצור בהם אין יותר צורך ואשר אותם ניתן למחזר. אותם ניתן למחזר. מחזור אמצעים אלה לא רק יכול להפיק ערך כלכלי לבעלי המפעל, אלא גם יכול לחסוך עלויות של הטמנת פסולת ויכול גם להידרש על פי חוקי הגנת הסביבה. גורם מקצועי המספק שירות פירוק מפעלים עובד בדרך כלל עם ארגוני מחזור מובילים, אליהם מובלים כל אמצעי הייצור שאותם נדרש למחזר ולקבל תמורה בגינם. בתהליך הפירוק, נלקח בחשבון נושא המחזור כבר בשלבים הראשונים כך שמבוצעת הפרדה בין החומרים השונים לצורך שינוע קל ומהיר שלהם לאתרי המחזור המתאימים.

מכירת חומרי גלם ואמצעים מוגמרים – גורם מקצועי המספק שירות של פירוק מפעלים, יודע לטפל בכל אמצעי הייצור גם בהיבט המכירה שלהם. כך למשל, אם אתם מחליפים קווי ייצור מיושנים בקווים חדשים, הגורם המקצועי שיפרק את המפעל שלכם יכול לנהל עבורכם את כל תהליך המכירה של קווי הייצור המיושנים, בין שבתצורת חומרי גלם (קווים לפירוק בדומה לרכבים לפירוק) ובין שבתצורת מוצר מוגמר אותו אפשר למכור למפעל המקיים פעילות דומה ויכול להפיק ערך מהקווים המיושנים שלכם.

הטמנת פסולת – אמצעי ייצור שאותם לא ניתן למחזר וגם לא ניתן למכור, צריכים להגיע בסופו של התהליך ליעד שבו ניתן להשליך אותם כפסולת. חוקי הגנת הסביבה הנוכחיים אינם מאפשרים השלכה שלהם במרחב הפתוח או בפח האשפה השכונתי באזור התעשייה ולכן יש לדאוג לשנע את כל אלה לאתרים מורשים להטמנת פסולת וגם בהיבט הזה דואג לכם הגורם המקצועי שמבצע עבורכם את פירוק המפעל.

מהם החומרים שניתן למחזר לאחר פירוק המפעל?במסגרת ההליך של פירוק מפעלים, אוסף הגורם המקצועי את כל האמצעים המיועדים למחזור, מבצע הפרדה ביניהם ומשנע אותם למפעלי המחזור המתאימים

ככלל, במפעלים אפשר למצוא מגוון רחב של חומרי גלם המתאימים למחזור ובכלל זה מתכת, פלדה, אלומיניום, פלסטיק, זכוכית, קרטון ונייר ועוד. במסגרת ההליך של פירוק מפעלים, אוסף הגורם המקצועי את כל האמצעים המיועדים למחזור, מבצע הפרדה ביניהם ומשנע אותם למפעלי המחזור המתאימים, כמובן לאחר שניתנה הסכמה לגבי שווי האמצעים והאופן בו יועבר התשלום בגינם לבעלי המפעל. במקרים רבים, בגורם המקצועי המבצע את הפירוק לוקח את כל החומרים הללו לרשותו ומעביר אותם למחזור בעצמו ובמקרה כזה, הוא מפיק בעצמו ערך מאמצעי הייצור במפעל שלכם והדבר צריך לבוא לידי ביטוי בתמחור השירות כולו. שימו לב, שבמסגרת הליך פירוק מפעלים ניתן למחזר כל פריט וכל אובייקט שנמצא במתחם המפעל ולא רק קווי ייצור ומתקנים גדולים וכבדים – מלאי חומרי גלם שנותר ללא שימוש, כלי עבודה, פסולת ייצור וכל אמצעי אחר שקיים בשטח המפעל ושאותו ניתן להעביר למחזור. כל אלה ינוצלו על ידי הגורם המבצע ויועברו למחזור בצורה מסודרת. כמובן, כפי שהסברנו קודם לכן, אם ישנה האפשרות למכור את האמצעים השונים בתצורתם המוגמרת ולהפיק מהם רווח גדול יותר, אפשרות זו תהיה בראש סדר העדיפויות עוד לפני אופציית המחזור.

מי מציע את השירות?

שירות פירוק מפעלים הוא שירות המוצע על ידי גורמים מקצועיים, שמחזיקים בכל המכשור וכוח האדם הנדרש להתמודדות עם אמצעישירות פירוק מפעלים הוא שירות המוצע על ידי גורמים מקצועיים, שמחזיקים בכל המכשור וכוח האדם הנדרש להתמודדות עם אמצעי ייצור בכל היקף וגודל וכמובן מחזיקים בכל הידע המקצועי לתכנון וניהול תהליך הפירוק מתחילתו ועד סופו ייצור בכל היקף וגודל וכמובן מחזיקים בכל הידע המקצועי לתכנון וניהול תהליך הפירוק מתחילתו ועד סופו ולטיפול בכל אמצעי הייצור שפורקו במסגרת ההליך. במקרים רבים, ארגונים המתמחים במחזור חומרי גלם ובמיוחד מתכת ופלדה, הם גם הגורמים שמציעים את השירות של פירוק מפעלים. לארגונים אלה יש אינטרס כלכלי וסביבתי מובהק לקבל לידיהם את כל אמצעי הייצור המפורקים במסגרת הליכי פירוק מפעלים ובהתאם לכך, יש היגיון רב בכניסתם לתחום של פירוק מפעלים בעצמם. על כן, הכתובת הראשונה אליה אתם יכולים לפנות היא בהחלט ארגוני מחזור שעשויים לבצע עבורכם את הפירוק כולו.

כמו כן, בישראל פועלים לא מעט גורמים הסוחרים בחומרי גלם ראשוניים כמו מתכת ופלדה ואלו מצדם מציעים גם הם את השירות של פירוק מפעלים. מה שחשוב מבחינתכם הוא לוודא שהגורם אותו אתם מזמינים, יודע להתמודד עם אמצעי הייצור המותקנים במפעל שלכם, אבל עוד יותר מכך, יודע לבצע את העבודה בצורה מקצועית שמבטיחה לכם עצמכם את הערך הגבוה ביותר. מחזור זה טוב ויפה ומכירת המתכת והפלדה זה טוב ויפה, אבל מבחינתכם מה שחשוב הוא, שהתהליך יסתיים כמה שיותר מהר, ללא נזק למבנה ותוך עמידה מלאה בתכנית הכוללת שאתם עורכים במפעל שלכם בין שמדובר בשיפוץ, בין שמדובר בסגירת המפעל ובין שמדובר בהחלפת קווי ייצור ועדכון טכנולוגיות. בכל המקרים הללו, אתם רוצים למצוא גורם מקצועי שיבצע את העבודה בצורה מהירה, נקייה ובהתאם לצרכים שלכם ולמטרות שאתם רוצים להשיג ובנוסף לכך, יכול להציע לכם גם את הפונקציה של מחזור, מכירה וטיפול בכל אמצעי הייצור שפורקו מן המפעל.

תוכן עניינים

מחזור פלסטיק

מחזור פלסטיק

על פי פרסומים של המשרד להגנת הסביבה, יותר מ-40% מסך הפסולת במדינת ישראל היא פסולת פלסטיק ולא בכדי. הפלסטיק הוא חומר שימושי מאוד, ממנו ניתן

קניית פסולת פלסטיק

בואו נתחיל במסגור השורות הבאות למי שאמור לקרוא אותן – אם אתם אנשים פרטיים שמעוניינים להעביר את שיירי הפלסטיק שלהם למחזור, הדרך הנכונה עבורכם היא

יש לכם פסולת ברזל ואתם לא יודעם איך להיפטר ממנה? בשביל זה אנחנו כאן! 

קונים נחושת איך ואיפה
פינוי ברזל

פסולת היא לא מילה גסה, אפשר אפילו להגיד שהיא מילה רווחית. יש לכם מקרר שהתקלקל? רוצים להחליף את התנור שלכם? אל תזרקו את המוצר היישן

קרא עוד »
כיצד ממחזרים ברזל והיכן קונים אותו
קניית ברזל

ככל שהעולם הופך ליותר ויותר מודרני, יותר ויותר מתועש ויותר ויותר בנוי, כך עולה הצורך בחומרי הגלם שבאמצעותם מתרחש תהליך המודרניזציה הזה. חומרי גלם אלה

קרא עוד »
התקשרו עכשיו