פירוק צ'ילרים

פירוק צ'ילריםצ'ילרים הם אחד מפתרונות הקירור הנפוצים ביותר כיום. הצ'ילר הוא חסכוני באנרגיה ונחשב לידידותי מאוד לסביבה. כמו כן, הצ'ילר חסכוני בעלויות. לכן משתמשים בו כיום במבנים רבים. על פירוק צ'ילרים נרחיב במאמר הבא.

 

מהם צ'ילרים?

על מנת להבין מהו פירוקים ובכלל פירוק צ'ילרים יש להבין מהם צ'ילרים בכלל. כפי שציינו, צ'ילרים הם פתרונות קירור נפוצים מאוד כיום. הצ'ילר מתאים גם לחללים קטנים וגם לחללים גדולים והוא נותן מענה לסוגים שונים של צרכים ודרישות. כמו כן, הצ'ילר כולל יתרונות רבים בהם שמירה על איכות הסביבה וחיסכון בעלויות. אז איך הצ'ילר עובד בעצם?

הצ'ילר למעשה מבוסס על עקרונות התרמודינמיקה. צ'ילר הוא מערכת קירור סגורה שמתפקדת כמו מזגן, אך לעומת מזגן צ'ילק מבוסס על מים ולא על אוויר. כלומר, הצ'ילר הוא למעשה מערכת קירור שמקררת מים. לשם כך הצ'ילר שואב אוויר ומקרר אותו על ידי הזרמת מים קרים בתוכו. על ידי כך הוא הופך את האוויר לקר. בתוך הצ'ילר יש צינורות שמוליכים את המים למיכל גדול וצינורות שמוליכים גז על מנת שיקרר את המים. הגז לא בא במגע עם המים. לאחר שהמים מתקררים, הם מועברים אל חלל המבנה באמצעות מדחס דרך הצנרת. בין מרכיבי הצ'ילר יש מעבה מים, צנרת, יחידת הקפאה ונוזלי קירור. 

צ'ילרים מתאימים הן לשימוש ביתי והן לשימוש תעשייתי. בשימוש ביתי ניתן לראות צ'ילרים המשמשים לקירור ומיזוג, לקירור מערכות שתיה, קירור מי אקווריום ועוד. בשימוש תעשייתי הצ'ילרים משמשים למטרות כמו קירור ומיזוג, קירור מכונות, קירור חללים גדולים ועוד. צ'ילרים בשימוש תעשייתי יכולים להכיל מאות טונות של מים, לכן יתקינו אותם מחוץ למבנה. 

מהו פירוק צ'ילרים?

פירוק צ'ילרים הוא תהליך לא פשוט שכולל שלבים שונים ומתבצע על ידי אנשי מקצוע מומחים ומנוסים. כאשר מבצעים פירוק צ'ילרים חשוב מאוד לבצע אותו בצורה מקצועית, יסודית וטובה על מנת שלא ייגרם נזק לציוד ושיהיה ניתן להשיב אותו לפעילות תקינה לאחר מכן. ישנם מקרים בהם פירוק צ'ילרים יוביל למחזור חומרי הגלם שכוללים מתכות רבות. לשם כך ניתן למכור את החומרים לחברות מחזור שיהפכו את החומר לשימושי ויאפשרו להשתמש ברכיבים שוב. פירוק צ'ילרים מתבצע על ידי צוותים מקצועיים שמביאים ניסיון בתחומים הללו ויודעים כיצד לבצע את הפעולה באופן מתאים. חשוב לזכור שצ'ילרים הם מערכת קירור שמבוססת על קירור מים. כאשר מפרקים צ'ילרים חשוב מאוד לוודא שאין מים במערכת על מנת שהמבנה כולו לא יוצף. הצוותים המקצועיים שיהיו אחראים על פירוק צ'ילרים ימפו את הציוד שיש לפרק, ידאגו למשאבים הנדרשים לפירוק הכוללים כלים מתקדמים ולעתים אף מנופים ויתכננו את התהליך באופן מדויק. 

 

מה עושים לאחר פירוק צ'ילרים?

פירוק צ'ילרים הוא תהליך שבו מפרקים את מערכת הקירור מסיבות שונות. כאשר מבצעים פירוק צ'ילרים חשוב למיין ולהפריד את הציוד שפירקנו לפי חומרי גלם ומה ניתן לעשות איתם. יש שלוש אפשרויות שימוש שונות- מכירה, מחזור והטמנת פסולת. במידה ויש מכונות או מנועים, ניתן למכור אותם לספקים רלוונטיים שמתמחים בכך. את החומרים השונים ניתן למחזר בחברות מתאימות. עם זאת, לא כל החומרים ניתנים למחזור. את החומרים שלא ניתן  למחזר יש לפנות לפסולת. במצב כזה יש להטמין את הפסולת בהתאם לתקנים ולנהלים של המשרד להגנת הסביבה. בעת פירוק צ'ילרים יכולה להצטבר פסולת רבה שכוללת מחשבים, שרתים, כבלים, ארונות חשמל ועוד. לכן, חשוב מאוד לתכנן מראש מה לעשות עם הפסולת והיכן להטמין אותה. חשוב לקחת בחשבון שבמדינת ישראל יש מקומות מורשים להטמנת הפסולת על מנת להימנע מזיהום האדמה. על מנת לתכנן את כל הפרמטרים השונים ולבצע אותם כהלכה יש להיעזר בחברה מקצועית ומיומנת שמתמחה בפירוק ופירוק מכונות. 

 

פירוק צ'ילרים על ידי חברה מתאימה

כפי שציינו, הפירוק הוא תהליך מורכב ולכן חשוב מאוד שהוא יתבצע על ידי חברה מתאימה שתיקח בחשבון את כל התרחישים האפשריים שיש להתייחס אליהם. לא כל חברה יכולה לבצע פירוק צ'ילרים וחשוב לבחור בחברה שמתמחה בביצוע התהליך באופן מקצועי ובטיחותי. הפירוק שמתבצע לא כהלכה יכול לגרום נזקים רבים ולסכן חיי אדם ורכוש ולכן חשוב לבחור בחברה מתאימה. התהליך מצריך עמידה בכללים מחמירים בנוגע לאופן הפירוק. לכן, על מנת להימנע מנזקים שונים ולא להוציא כסף מהכיס בחרו בחברה מיומנת שתבצע את התהליך בצורה נכונה, מקצועית, יסודית ומהירה.

כיצד נבחר חברה לפירוק צ'ילרים?

פירוק צ'ילרים צריך להתבצע על ידי חברה מתאימה. על מנת לבחור חברה שתבצע את התהליך כהלכה יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים שונים- 

  • ניסיון- חשוב לבחור בחברה עם ניסיון בתחום פירוק צ'ילרים. לא כל חברה מתמחה בכך וחשוב לברר זאת מראש ולברר כמה ניסיון יש לחברה. ככל שלחברה יהיה יותר ניסיון כך התהליך יתבצע בצורה מקצועית יותר. 
  • הצוות המקצועי- חשוב לבחור בחברה שמספקת מערך של אנשי מקצוע מיומנים ואיכותיים. אנשי המקצוע צריכים להגיע לבחון את האלמנטים השונים שחשובים לפירוק. 
  • מחיר- פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא המחיר. אל תבחרו בחברה הזולה ביותר אך אל תחרגו מהתקציב שלכם יותר מידי. חשוב לברר שהצעת המחיר שנתנה החברה כוללת את כל הצרכים שלכם ושלא תאלצו לשלם יותר בסוף התהליך.
  • המלצות- לבסוף, בררו האם לחברה יש המלצות. ככל שיש יותר המלצות כך אתם יכולים להיות בטוחים שהחברה תענה על הצרכים שלכם באופן מקצועי ובטיחותי. בדרך כלל לחברות המובילות יהיו המלצות מלקוחות קודמים שהיו מרוצים משירות החברה ומהתהליך. לכן, בררו על המלצות ואף נסו ליצור קשר עם לקוחות קודמים על מנת לקבל חוות דעת על סמך ניסיון אישי. 
מאמרים נוספים בנושא:
072-3940729
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!