פירוק תשתיות

פירוק תשתיותפירוק תשתיות הוא תהליך מורכב בו מפרקים מבנים שלמים ואת התשתיות שלהם. לאחר פירוק התשתיות ניתן למחזר את התשתיות השונות שכוללות חומרי גלם שונים כמו אלומיניום או פלדה. על פירוק תשתיות נרחיב במאמר הבא. 

 

מהו פירוק תשתיות?

פירוק תשתיות הוא תהליך מורכב בו מפרקים תשתיות של מבנים. מדובר בפעולה הנדסית שמתבצעת במקרים בהם יש בניינים שלא ניתן להרוס באופן קונבנציונלי בעקבות סיבות שונות או במבנים שמעוניינים לפרק אותם באופן זהיר על מנת למחזר את חומרי הבנייה הקיימים במבנה בלי להרוס אותם. מחזור התשתיות חשוב לשמירה על איכות הסביבה ובסוף התהליך ניתן לעבד מחדש את חומר הגלם ולהשתמש בו. 

סוגים של פירוק תשתיות

קיימים שלושה סוגים מרכזיים של פירוק תשתיות- 

  • פירוק תשתיות של מבנים תעשייתיים- מבנים תעשייתיים הם מבנים שכוללים חומרי בניין רבים כמו חיפויים, רעפים, צנרת, קונסטרוקציות ברזל ועוד. התשתיות של מבנים אלה יכולות לשמש למחזור. 
  • פירוק תשתיות של קונסטרוקציות מתכת- ישנם מקרים רבים בהם יש צורך בפירוק תשתיות של מבנים הכוללים קונסטרוקציות מתכת רבות. מדובר במבנים כמו מפעלים, מבני תעשייה או מבנים בבנייה קלה ובניה מודולארית. במקרים אלה יש לבצע פירוק תשתיות על מנת לשמור על חומרי הגלם לצורך שימוש חוזר. 
  • פירוק גגות וסככות אסבסט- ישנם מבנים שיש בהם שימוש של לוחות אסבסט או גגות אסבסט. במקרים אלה לא ניתן להרוס את המבנים מאחר שקיימת סכנה של שאיפת חומרים רעילים. לכן, יש לבצע פירוק ידני בהתאם להנחיות הביטחון. לאחר פירוק האסבסט יש להעביר את האסבסט שפורק למתקן הטמנת פסולת ייעודי לכך. 

 

מדוע מבצעים פירוק תשתיות?

קיימות סיבות שונות שגורמות לכך שיבצעו פירוק תשתיות. הסיבה הראשונה היא כאשר רוצים לבנות מבנה חדש. במקרים בהם מפרקים מבנה ישן על מנת לבנות מבנה חדש ומשופר יש צורך בפירוק תשתיות. כך ניתן להנות מחידוש של המבנה ומתשתיות חדשות ומשופרות. פעמים רבות תהליכים אלה גוררים גם תהליכים של התחדשות סביבתית במגרשים הסמוכים ואז מתבצע פרויקט בניה גדול. סיבה נוספת היא סיבה הנדסית. ישנם מקרים בהם יש במבנה סכנות הנדסיות, כמו לדוגמא סכנת קריסה של המבנה וסיכון של חיי אדם ורכוש. במצב כזה יש לבצע פירוק של המבנה והתשתיות באופן מבוקר ובטיחותי ששומר על חיי השוהים במקום. סיבה נוספת לפירוק תשתיות היא סיבה חוקית. קיימים מבנים לא חוקיים רבים ובמקרים שונים מתקבל צו בית משפט שמחייב לפרק את המבנה. במצב כזה יש להשתמש בחומר הגלם לשימוש עתידי ולכן יש לפרק את המבנה באופן ידני ויסודי. 

 

האם יש צורך בהיתר לפירוק תשתיות?

התשובה היא כן. בכל פעם שמשנים מבנה באופן חיצוני יש צורך בהיתר בנייה. היתר בנייה הוא למעשה אישור לבנייה שניתן מהועדה המקומית לתכנון ובנייה, או על ידי רשות הרישוי. היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי, שאליו מצורפות תוכנית הבנייה, מפות מדידה ואישורים שונים מכלל הגופים. היתר הבנייה כולל את הפרטים השונים של האחראים לתכנון, לבנייה ולפיקוח על הבנייה. בנייה ללא היתר בנייה נחשבת לעבירה על החוק. למעשה גם פירוק של מבנה ישן מצריכה הוצאת היתר. הוצאת ההיתר נעשית מול הרשות המקומית הרלוונטית. 

כמו כן, יש לקחת בחשבון שעבור פירוק תשתיות יש צורך גם בליווי של מהנדס בניין שישמור שהפירוק מתבצע באופן נכון ובטיחותי. חשוב לוודא שהמבנה נותק מכל התשתיות השונות. בנוסף לכך, חשוב שקבלן הפינוי יבצע פינוי פסולת באופן מוסדר לאתר פסולת מורשה. ללא אישור לפינוי הפסולת היתר הבנייה לא יתקבל ולכן יש לקחת זאת בחשבון. 

 

פירוק תשתיות ופינוי מפעלים

כפי שציינו קודם, פעמים רבות מבצעים פירוק תשתיות של מפעלים. פירוק תשתיות ופינוי מפעלים מתייחס למצב בו מפרקים מפעלים או מבני תעשייה שקיים בהם מרכיב גדול של ברזל או פלדה. לכן, במקום להרוס את המבנה יש לפרק אותו לגורמים ולאחר מכן לבצע פינוי. שיטת עבודה זו היא שיטה שנפוצה בעיקר בתחום המפעלים ומבני התעשייה מאחר שכוללים קונסטרוקציות מתכת רבות. 

פירוק תשתיות ופינוי מפעלים הוא תהליך מורכב יחסית שכולל שלבים שונים. השלב הראשון הוא תכנון מוקדם לפירוק. לשם כך יש להכין רשימות מסודרות של הציוד שמעוניינים להעביר מהמפעל ולציין את הציוד שיש להעביר באופן זהיר. כמו יש להיעזר בציוד אריזה איכותי שישמור על הציוד בצורה תקינה במהלך ההעברה. במידה שיש חפצים כבדי משקל, צריך להיערך בהתאם עם כלים מתקדמים ואף מנופים שיסייעו בפעולת הפירוק. חשוב גם לקחת בחשבון פינוי של האשפה. פירוק מפעל יכול לכלול אשפה רבה ויש לפנות אותה בצורה תקינה, למקום מאושר בו ניתן לזרוק אשפה. 

פירוק תשתיות על ידי חברה מתאימה

אחד האלמנטים החשובים לפירוק תשתיות הוא לבחור חברה מתאימה לביצוע הפירוק. לא כל קבלן או חברה יכולים לבצע עבודות פירוק. מדובר בתחום התמחות שיש לבצע באופן מקצועי ובטיחותי על מנת למנוע נזקים עצומים וסכנה לחיי אדם ורכוש. לכן, חשוב מאוד לבחור רק בחברות שמתמחות בתחום פירוק תשתיות ומחזיקות בהיתרים לביצוע עבודות הריסה ופירוק. כמו כן, חשוב לוודא שהחברה מחזיקה בציוד הנדסי מתאים על מנת שתוכל לבצע את העבודה בצורה יעילה ונכונה. 

על מנת לבחור חברה מתאימה יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים שונים. קודם כל בררו מה הניסיון של החברה. חשוב לבחור בחברה עם ניסיון רב בתחום על מנת שהפירוק יתבצע כהלכה. כמו כן, בררו האם לחברה יש את הציוד הנדרש לביצוע העבודה באופן הנכון והבטיחותי הנדרש. בנוסף, בקשו הצעת מחיר ובררו האם הצעת המחיר כוללת את כל הצרכים שלכם מהפירוק. כמובן שהמלצות יכולות לעזור לכם לקבל מושג על החברה ועל השירות שהיא נותנת. 

מאמרים נוספים בנושא:
072-3940729
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!